rodinného domu

Přáním téměř každého obyvatele rodinného domu je ozvučovací systém, který by umožnil na různých místech domu poslouchat odlišný hudební program ať už z rádia, internetu, telefonu, tabletu, PC, USB, TV nebo domácího hi-fi zařízení. Flexibilita takového systému a jeho ovládání předurčuje, zda bude použitelný ve vícečlenných domácnostech, kde mají jednotliví členové vlastní představy o tom co a kde poslouchat. Starší systémy, vyžadující instalaci rozvodné kabeláže po celém objektu už nevyhovují. Optimální je přenos zvuku a ovládání po wifi (WLAN) síti, kterou většina moderních rodinných domů má, nebo ji lze snadno instalovat bez potřeby složité kabeláže.

Co k ozvučení potřebuji

Vycházejme z předpokladu, že vaším snem není neustálé přenášení radiomagnetofonu nebo aktivního bluetooth reproduktoru z místnosti do místnosti. Vaši pohodu při poslechu do značné míry určuje také kvalita reprodukce, kterou malá přenosná zařízení neumí. Co je tedy pro ozvučení různých místností potřeba? Začněme reproduktory.

Kuchyň
Optimální umístění reproduktorů je ve stropu (máte-li podvěšený sádrokartonový strop) nebo nad linkou. Zapomeňte na stereo! (Při práci a pohybu v kuchyni je poslech kvalitního monofonního zvuku příjemnější než střídavé poslouchání levého a pravého kanálu a tzv. stereofonní reproduktory hrají oba kanály z jednoho místa a poslech je tedy stejně monofonní.)
Do stropu doporučuji kulatý CM608 nebo čtvercový CMS608. Na kuchyň ca. 20m2 stačí dva, rovnoměrně rozmístěné, nad linku nebo na stěnu pak nejlépe OVO5-W.

Koupelna
Tady se musí počítat se zvýšenou vlhkostí i párou. I sem (do stropu - sádrokartonu) se hodí CM608 nebo CMS608 podle toho, který se vám designem více hodí. Na stěnu pak nejlépe bílý MASK4C-W nebo černý MASK4C-BL, které jsou odolné proti vlhkosti.

Sauna
Obvykle zde nejde ani tak o přehrávání hudby, ale velmi příjemné jsou zvuky lesa, ptáků nebo šplouchání moře. Reproduktor se zapustí do stěny u podlahy a musí snést i vysokou teplotu. Ideální je reproduktor CMAR6-W.

Terasa
Nejen pro tichý poslech při večerním posezení, ale i pro hlučnější párty s přáteli dobře poslouží nástěnné MASK6C-BL ,odolné proti povětrnosti.

Bazén
Do vnitřního krytého bazénu nejlépe MASK6C-W na stěnu. A víte, že si nemusíte odepřít ani hudbu pod vodou? Nejen pro akvabely se používají reproduktory UW30, určené k ponoření do vody (nebo zabudování do stěny bazénu).

Zahrada
Hitem je skryté ozvučení stylizované do kamene (ROCK608), ozvučení zapuštěné do chodníčku (IG-220-4 nebo IG-340 LED-4) nebo přiznané (GS-302).
Do altánku se pak hodí MASK6C-BL nebo MASK6C-W.

Pracovna
Možná vám stačí malé reproduktory vedle monitoru připojené do PC, ale já mám radši kvalitnější poslech z MASK6C-BL připojených přes wifi (WLAN), do kterých si můžu pustit hudbu nezávisle na PC.

Obývák
Nejste-li vyznavači akčních filmů a domácího kina s tří, čtyř, šesti a více kanály, není nad kvalitní stereofonní reprodukci. Neméně stejnou pozornost, jako velikosti a barvě reprosoustav, byste měli věnovat vhodnému umístění reproduktorů. (Článků na toto téma najdete dost, já se zde omezím jen na konstatování, že zvuk i z nejnovějších televizorů s rozlišením 4K a uhlopříčkou nad 50“ se obvykle nevyrovná dobrým separátním reprosoustavám.) Moderní nevtíravý design a dobrou reprodukci mají např. reprosoustavy F-2000W nebo černé F-2000B.

Zesilovače
Nejlépe pro každou ozvučovanou místnost samostatný zesilovač, což dovoluje každému nastavit si vlastní zdroj hudby i hlasitost. Neděste se, díky digitálním zesilovačům to dnes může být malá krabička schovaná za nábytkem nebo nad stropem. Například WLAN přijímač se stereofonním zesilovačem WR 205, který „umí“ i monofonní výstup. Mimo obývák stačí pro každý z nahoře vyjmenovaných prostor a současně vyřeší i problém, jak si vybrat a dostat do těchto místností zvukový signál, bez tahání kabelů z místnosti do místnosti a montování ovládacích krabiček na zeď.
Do obýváku, na zahradu nebo jiného většího prostoru je ideální wifi přijímač AirBridge, který se pak připojí do výkonnějšího zesilovače, domácí hifi aparatury apod.

Kabely
Zabývám se ozvučováním profesionálně i jako hobby přes 40 let, vystřídal jsem a rekonstruoval několik bytů, bydlím v domku, ale nikdy se mi nepodařilo natahat kabely tak, abych po čase nezjistil, že ještě někde něco schází a jinde zase přebývá. Vyznávám proto maximální flexibilitu a možnost, aby si každý člen domácnosti mohl pouštět kde chce, co chce. Že jsem psal, že je nebudete potřebovat? Zvuk sice dostaneme až do zesilovače WR 205 bezdrátově přes wifi, ale od něj pak k reproduktorům už potřebujeme drátové propojení. Výhodou je, že se malý zesilovač WR 205 dá umístit nepozorovaně a blízko instalovaných reproduktorů. Jeho spotřeba bez signálu je minimální, takže ho ani nemusíme vypínat. (Při plné zátěži ale chce prostor kolem sebe na chlazení.) Jako vodiče k reproduktorům stačí obyčejná dvojlinka s průřezem 2x1,5mm2 a tatáž se hodí i pro napájení zesilovače z nejbližší zásuvky.

Volba zdroje zvuku a ovládání
Ať máte své oblíbené skladby v počítači, tabletu, telefonu, na flash, či posloucháte internetová radia, Deezer, Spotify a jiné, můžete je pomocí bezplatné aplikace WHD Multiroom Player s pomocí telefonu nebo tabletu „posílat“ do jednoho nebo více WLAN přijímačů WR 205 a/nebo AirBridge a ovládat hlasitost každého jednotlivě nebo celkově. Každý člen domácnosti (vlastnící telefon nebo tablet) si tak může přiřadit hudbu dle své volby do místnosti, kde právě je. Počet současně běžících programů a místností je limitován převážně jen propustností vaší WLAN sítě, která by měla umožňovat přenos protokolem 802.11n.

Potřebujete sestavu upravit nebo vytvořit nezávaznou cenovou nabídku?
Kontaktujte nás a naši technici vám rádi zdarma sestavu upraví dle vašich potřeb nebo vypracují nezávaznou cenovou nabídku.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.