Nebojte se AUDIO MATICE!

Co jsou AUDIO MATICE a k čemu se hodí?

Pokud si chcete vybírat poslech z různých zdrojů zvuku (tuner, CD, PC, USB, iPad, ...), obvykle vám stačí tzv. mixážní zesilovač. Jednodušší formy mixážního zesilovače v sobě obvykle zahrnují i domácí receivery a zesilovače. Můžete si vybírat poslech (přepínat) z připojených zdrojů zvuku, ale obvykle musíte vždy znova nastavit pro zvolený zdroj hlasitost a pro poslech korekce (basy, výšky). Profesionální mixážní zesilovače mají často separátní nastavení hlasitosti i korekcí pro jednotlivé vstupy, takže při přepínání nemusíte tato nastavení vždy znova upravovat.

Co když ale chcete také
volit kam zvolený zvuk směrovat (obývák, kuchyň, terasa, zahrada, ...) nebo
pouštět současně více různých zvuků do různých prostor (restaurace, bar, lobby) nebo
mít zvuk lépe upravený (na prostor kde se poslouchá), než jen pomocí regulace basů a výšek?

A to právě umí AUDIO MATICE.

Nemusíte se jich děsit. Jediné počítání spočívá v určení, kolik potřebujete (využijete) vstupů a kolik výstupů.
Takže např. AUDIO MATICE 8x8 znamená, že máte k dispozici 8 vstupů a 8 výstupů. *)
Z každého vstupu můžete směrovat zvuk do jednoho nebo více výstupů a různě ho na vstupu i výstupu upravovat.
(Např. na vstupu snížit kompresorem dynamiku u živých nahrávek, na výstupech rozdělit a upravit zvuk podle reproduktorů (oddělit zvuk pro subbas) a pod.)
Zpracování (úprava) zvuku uvnitř matice je dnes už výlučně digitální a obvykle v kvalitě vysoko převažující zvukovou kvalitu připojených reprosoustav.

Ovládání AUDIO MATIC je většinou možné zvolit dle typu uživatele a jeho požadavků / potřeb.

a) Nejjednodušší je pomocí připojeného ovládacího panílku (často programovatelného), kde má uživatel např. k dispozici volbu odkud a kam zvuk směrovat, nastavení jeho hlasitosti a korekcí.
b) Ovládání přes webové rozhraní (pomocí chytrého telefonu, iPadu, ...) může zahrnovat např. i "grafickou" úpravu frekvenčního průběhu, výběr z předdefinovaných předvoleb (tichá hudba před usnutím a na probuzení / nastavení pro párty).
c) Přístup ke všem funkcím matice je obvykle přes software, který může být chráněn heslem. Zde jsou pak k dispozici všechny běžné filtry a ekvalizace, nastavení limitérů a ochran. To je určeno k základnímu nastavení nebo pro znalé (zvukaře). (Toto základní nastavení je  / může být součástí dodávky zařízení.)

 

*) Pozor, u profesionálních matic vždy jeden vstup = jeden kanál. Pro stereofonní signál tedy "spotřebujete" dva vstupy. Totéž platí pro výstupy, ale když bude výstup sloužit např. pro stropní reproduktory, vystačíte s jedním (mono) výstupem.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.