Stereofonní reproduktory

Existují stereofonní reproduktory? Jak fungují?

Ano, reproduktory pro zapuštění do stropu nebo stěn s dvojitým systémem (pro reprodukci stereofonního signálu z jednoho reproduktoru) existují.
Jejich hlavní využití je tam, kde jsou rozvedeny stereofonní linky, např. pro hlavní reprosoustavy a současně je na ně připojen i reproduktor třeba ve foyeru, šatnách, apod.
Samozřejmě z nich žádný stereofonní efekt neuslyšíte, protože oba kanály jsou vyzařovány těsně vedle sebe.

Je známo, že pro poslech sterea (možnost rozlišit odkud kdo hraje / zpívá / mluví) má být posluchač mezi reproduktory, ideálně blízko vrcholu rovnostranného trojúhelníku v jehož dalších dvou vrcholech jsou umístěny reproduktory pro levý a pravý kanál.

Teoreticky by tak mělo být vhodné umístit na strop místnosti dva reproduktory, z nichž by každý hrál jeden stereofonní kanál.
Takové řešení má ale několik zásadních nevýhod:
a) Směrová rozlišovací schopnost lidských uší je ve vodorovné rovině výborná, ale svisle mizivá. (Leda byste leželi na zádech na gauči a reproduktory měli nad sebou. :-)
b) Pokud se budete po místnosti pohybovat, budete na různých místech slyšet více jeden nebo druhý kanál.

Chcete-li tedy poslouchat stereofonní hudbu třeba v koupelně nebo kuchyni, je nejlepší jeden nebo více (dle velikosti místnosti) kvalitních monofonních reproduktorů, napájených z monofonního zesilovače.
Pro koupelnu pak volte speciální Reproduktory do koupelny.

Také nám samozřejmě můžete zavolat / napsat a my vám, pro vás nejvhodnější řešení, rádi poradíme.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.